A Magyar Református Szeretetszolgálat a Gyermekétkeztetési Alapítvány jóvoltából 100 doboz tartós élelmiszereket tartalmazó egységcsomagot osztott ki a Magyar-Ukrán Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában és Gimnáziumban 2024. október 28-án. Az oktatási intézmény és a karitatív szervezetek is kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy az eseti adományok mellett hosszú távon is elősegítsék a menekült családok integrálódását a magyar társadalomba.

A Magyar Református Szeretetszolgálat két és fél éve, az orosz-ukrán háború kitörésének első napja óta segíti a hazánkba érkező menekülőket és a Kárpátalján maradó családokat, legyen szó akár élelemről, szálláshelyről, gyógyszeradományról vagy óvóhelyek biztosításáról. A háború érintettjeinek megsegítésére kiadott adományok mennyisége mára meghaladja a 2100 tonnát, ennek több mint fele közvetlenül a határon túli területekre került.

„Fontosnak tartjuk, hogy a hagyományos adományosztások mellett Menekültszolgálatunk a komplex integrációs programját is fenntartsa. Ide tartozik a folyamatos szociális munka klienseinkkel, a közösségi szociális munka az idősklub keretein belül, továbbá a korrepetálások, a magyar, mint idegen nyelv tanórák, az egészségügyi asszisztenciák és az interkulturális közösségi programok. Célunk, hogy hosszú távon is biztosítsuk a menekültek számára a szükséges támogatást, és segítsük őket abban, hogy integrálódjanak a magyar társadalomba.” – hangsúlyozta Vereb Katalin, a Magyar Református Szeretetszolgálat Menekültszolgálatának vezetője.

A menekült gyermekek megsegítéséhez csatlakozott a Gyermekétkeztetési Alapítvány is, amely szívügyének tekinti a hazánkban élő rászoruló gyermekek rendszeres támogatását. Évente több ezer család számára biztosítanak élelmiszercsomagokat, amelyeket az ország minden pontjára eljuttatnak. A program különös figyelmet fordít a nagycsaládokra, így évente több mint tízezer gyermek részesülhet a támogatásban. Az őszi szünet kezdetén az alapítvány vezetői az MRSZ munkatársaival közösen 100 menekült gyermek számára gazdagon megtöltött élelmiszercsomagokat adtak, melyek több napra elegendő támogatást jelentenek egy többgyermekes család számára.

„Az orosz-ukrán háború kitörésekor rendszeresen utaztunk el a határra, hogy olyan helyeken osszunk élelmiszert, ahol éppen ideiglenesen elszállásolják a menekülteket. Most, hogy megnyílt a Magyar-Ukrán Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, mindenképp el szerettünk volna ide is látogatni élelmiszerosztás céljából, és minden reményem szerin ezt jövőre is megismételhetjük majd.” – mondta el Király András, a Gyermekétkeztetési Alapítvány elnöke.

A Magyar-Ukrán Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium idén szeptemberben nyitotta meg kapuit a tanulók előtt. A kéttannyelvű iskola megalakulása előtt már két évvel megkezdődött az ukrán háború elmenekült családok integrációs programjának kidolgozása és megvalósítása. Eleinte szombati iskolákban fogadták be a menekült gyermekeket, hogy segíthessenek nekik befejezni a tanévet, majd tanórákon kívüli kiegészítő programokat szerveztek, mint például kézműves és nyelvi szakkörök, valamint kirándulások és nyári táborok. Jelenleg körülbelül 300 gyermek jár az intézménybe, ami azt mutatja, hogy nagy szükség mutatkozik hazánkban a magyar-ukrán két tanítási nyelvű oktatási intézményre.

„A kéttannyelvű oktatás lehetőséget ad a menekült gyermekeknek, hogy integrálódjanak a magyar társadalomba, miközben megtartsák saját kultúrájukat és nyelvüket. Az idősebb gyermekek számára kulcsfontosságú a gyors beilleszkedés a magyar oktatási rendszerbe, hogy ne csak tanulmányaikban, de társas kapcsolataikban is lépést tudjanak tartani kortársaikkal.” – osztotta meg Beskorovaina Olena, az Ukrán Hagyományok Háza vezetője.

Az adományosztás mellett a Magyar-Ukrán Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában és Gimnáziumban egész napos kreatív foglalkozásokkal, a szülők számára pedig átfogó, a magyarországi tartózkodást támogató szolgáltatásokkal kapcsolatos előadással készültek a karitatív szervezetek képviselői.