Új „zöld” utakon vidékfejlesztési konferencián mutattuk be pénteken Budapesten az ESIRA-projektet, aminek megvalósítása hazánkban a Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) koordinálásával és mentorálásával a Bodrogközben zajlik.

Az ESIRA-projekt víziója, hogy a vidéki közösségek társadalmi-gazdasági helyzetének megerősítése kulcsfontosságú egy olyan fenntartható gazdasági fejlődésben, amely tiszteletben tartja és integrálja a különböző társadalmi struktúrákat és a marginalizált csoportok szükségleteit.

A Corvinus Egyetemen rendezett konferencián Nagy Gábor, az MRSZ ügyvezető igazgatója, a projekt magyarországi vezetője többek között arról beszélt, hogy a program arra épít, miként tudnak a résztvevő országok közreműködői közös fejlesztési tevékenységet megvalósítani. Hozzátette, hogy ez nem klasszikus értelemben vett vidék- és vállalkozásfejlesztési tevékenység.

Az európai konzorciumban Magyarországról a cigándi járás szerepel. Azért esett a bodrogközi területre a választás, mert az MRSZ régóta jelen a járásban van számos fejlesztési programmal, itt alakultak ki olyan partneri kapcsolatok, ami alapot adtak a projekt elindítására.

Nagy Gábor, az MRSZ ügyvezető igazgatója, projektvezető ismerteti az ESIRA-projekt lényegét, fejlesztési irányait.

A program alapján kidolgozott általános módszertant később az unió elmaradottabb régióiban lehet majd alkalmazni és felhasználni.

Európai Bizottság által a Horizont Európa programon keresztül támogatott ESIRA-projekt megvalósításában a cigándi járás településeinek lakosai, képviselői mellett a HÉTFA Kutatóintézet és Elemző Központ is részt vesz.

A konferencián többek között a megújuló területfejlesztés politikai irányairól, a táji léptékű, közösségi alapú kezdeményezésekről, többek között a zöld utakról, natúrparkokról tartottak eszmecserét a szakemberek, és a találkozó nagyszerű alkalom volt arra is, hogy a vidék-és térségfejlesztés aktuális irányait megvitassák műhelybeszélgetések keretén belül.