Mindennap látják a csodát – szociális és adománykoordinációs munkatársak találkozója
Nemcsak az adventi időszakban, amikor megsokszorozódik a feladat, de az egész év során rendkívül fontos munkát végeznek a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány (MRSZA) szociális és adománykoordinációs szolgálatának munkatársai, akik hozzáállásukkal és lelkesedésükkel az egyik legfontosabb területet működtetik odaadó szívvel és lélekkel.
Az alapítvány hatékony tevékenységéhez elengedhetetlen a szolgálat pontos működtetése, működése, ugyanakkor nem lehet ezt a munkát egy precíz géphez hasonlítani, látni kell, hogy a feladatok végrehajtása, a szervezés mögött olyan emberek vannak, akik a háttérben dolgozva segítik önzetlenül rászoruló embertársaikat. Most ők tartottak egy perc pihenőt, azok, akik sokszor szabadidejüket, családra- barátokra és magukra fordítható energiáikat, idejüket sem kímélve nyújtanak segítő kezet az elesetteknek.
Az MRSZA szociális és adománykoordinációs szolgálat munkatársi találkozója áhítattal kezdődött, amelynek során Iván Barna Zsolt lelkipásztor a 89. zsoltár ismertetése kapcsán azt hangsúlyozta: amikor adománykoordinációval foglalkoznak, akkor sokak szemében, ha csak egy pillanatra is, de meglátják annak a csodáját, „amikor a lisztes fazék nem ürül ki, amikor van olaj, és holnapra is akad valami, amit az asztalra lehet tenni”. Valójában nem ez a csoda, hanem az a döntés, amit egy ember meghoz: lemondok a ma biztonságáért a holnap reménységéért.
– Minden alkalommal, amikor elkezdődik az advent, vagy akkor, amikor elmegyünk gyűjteni, akkor ennek a csodának vagyunk a szemtanúi, áthallásosabb, ha úgy fogalmazok: a tanúi vagyunk annak, hogy ez ma is működik. Ez azt jelenti, hogy lemondok az életemnek és a biztonságomnak egy részéről azért, hogy segíteni tudjak másoknak – tette hozzá a lelkipásztor, aki szerint naponta átélni és megtapasztalni Isten csodáját az mindig ugyanabból fakad, az ember döntéséből.
Iván Barna Zsolt úgy fogalmazott, amikor a szolgálat munkatársai elindulnak az adományokkal, akkor nem azért mennek, mert ez a feladat, hanem azért, mert látják ennek szükségességét, úgy érzik tenniük kell. „Akkor azokat az emberi döntéseket hozzák meg, amelyeknek az lesz a következménye, amit úgy hívnak csoda, amit a másik ember él át, de általa erősödik a hitünk.” – mondta.
Nagy Gábor, az MRSZA ügyvezető igazgatója megköszönte a szolgálat munkatársainak megfeszített munkáját, ami különösen az adventi időszakban teszi próbára őket. Az idei esztendőre kitűzött feladatokat sikerült elvégezni, ugyanakkor hozzátette, jövőre szeretnék a szeretetszolgálat munkáját úgy átalakítani, hogy sokkal jobban fókuszba kerüljön az ügyfelekkel való foglalkozás. Szervezeti kereteket ez annyiban fogja érinteni, hogy a „ránk bízottak” szemszögéből nézzük meg a szeretetszolgálat munkáját és ne üzemeltetési feladatként tekintsünk a munkára.
– Lesznek újdonságok, de a feladat marad, az elesettek segítése, mentorálása – hangsúlyozta.
Szilágyi Kinga szociális és adománykoordinációs szolgálatvezető beszámolójában ismertette azokat a projekteket, amelyeket az idei esztendőben megvalósítottak, vagy feladatot vállaltak a megvalósításban. Ilyen volt többek között a fenntartható kiskert projekt (100 család), Együtt a lakhatásért mentorprogram (439 ügyfél, 14 mentor), Rajnai Egyház támogatása (290 család, 9 munkatárs), Válaszút program (80 diák), míg önkéntes területen a Szeretethíd Kárpát-medencei Református Önkéntes Napok volt a legnagyobb, csaknem 15 ezer résztvevőjével. Adománykoordináció területén az Élelmiszerbankkal közösen végzett és a húsvéti élelmiszergyűjtést, valamint az iskolai tanszergyűjtést emelte ki.
Elhangzott, hogy az elmúlt 10 hónapban összesen 10360 alkalommal nyújtottak segítséget a legkülönfélébb módokon az ügyintézéstől kezdve az adományozáson keresztül a tanácsadásig bezárólag. Köszönetet mondott minden munkatársának, akik a legnehezebb időszakban is vállvetve tették a feladatukat, hogy a rászorultak, elesettek, nélkülözők ne szenvedjenek hiányt.